چطور با استفاده از دیوار و شیپور بیشتر بفروشیم؟

نیازمندی‌های آنلاین در ابتدا از سایت‌هایی مثل ایستگاه و مواردی مشابه شروع شد و سپس به پلتفرم‌های حرفه‌ای تری همچون دیوار و شیپور تبدیل شدند. شیپور و دیوار میتوانند به فروش بیشتر شما کمک کنند(مثل اینستاگرام و…) اما برای فروش بیشتر بهتر از موارد درج شده در این نوشته را رعایت کنید!

اطلاعات زیر که از سرویس ترند گوگل استخراج شده و بصورت روزانه به روزرسانی میشود نشان میدهد دیوار و شیپور هم اکنون نسبت به روزهای قبل چقدر مورد توجه جستجوگران اینترنتی در ایران بوده است.

همچنین نقشه ی زیر وضعیت جستجو و میزان محبوبیت این دو پلتفرم را در ۱۲ ماه گذشته در کشور ایران نشان می دهد! با استفاده از این نقشه میتوانید بفهمید در شهر شما یا شهر مقصد محصولات شما این دو پلتفرم چقدر(با توجه به بازه ی زمانی) جستجو شده اند و آیا هم اکنون زمان مناسبی برای ورود به شهر مقصد از طریق شیپور و دیوار است؟

دیوار از سال ۱۳۹۲ با هدف خرید و فروش بدون واسطه‌ی آنلاین آغاز به کار کرد. امتیاز برند دیوار توسط شرکت «آگه پردازان هوشمند» (سهامی خاص) در تمامی مراجع قانونی ثبت شده است.
در سوی دیگر شیپور از مرداد ماه سال ۱۳۹۱ با موضوع نیازمندی های آنلاین راه اندازی گردیده و هدف اصلی آن در ارتباط قرار دادن خریدار و فروشنده به صورت مستقیم می باشد. لازم به ذکر است نام و برند تجاری شیپور/ sheypoor نیز به نام شرکت نت تجارت اهورا (سهامی خاص) در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت گردیده است.

در زمان نوشتن این مطلب سایت دیوار نٌهمین(۹) و سایت شیپور ۲۸امین سایت پربازدید ایران با استناد به رتبه بندی سایت Alexa است.
با استعلام از کافه بازار، هم اکنون ۱۴ میلیون دستگاه اقدام به نصب دیوار و ۴میلیون دستگاه نیز اقدام به نصب شیپور نموده اند.
دیوار برای اولین بار در ایران توانست فراتر از مرزها با ایجاد دیوار افغانستان امکان ثبت نیازمندی‌ها را در ۴ شهر کابل، هرات، قندهار و مزار شریف نیز فراهم کند.
هدف ما از این مطلب پرداختن به مقایسه و…این دو شبکه ی معامله نیست بلکه میخواهیم بدانیم چطور میتوانیم از این بستر چند میلیون نفره برای فروش سریع تر و بیشتر محصولاتمان استفاده کنیم؟

عکس های بیشتری استفاده کنید

مشتری دسترسی به شما و محصول شما ندارد و تنها راه، دیدن تصاویر برای ترغیب شدن جهت خرید است پس عکس های دقیق و مناسب و از زوایای مختلف بگیرید. شیپور میگوید آگهی هایی که عکس دارند ۵ برابر بیشتر دیده می شوند! مشکلی که اکثرا دیده میشود عدم فوکوس روی محصول و تار بودن محصول است.اگر با موبایل عکس میگیرید روی صفحه ی موبایل با انگشت بزنید تا فوکوس انجام شود یا حالت Auto focus را روشن کنید تا بصورت خودکار روی جنس مورد نظر فوکوس انجام شود.
اگر بصورت حرفه ای برای فروش روزانه ی محصولاتتان از این پلتفرم ها استفاده می کنید توصیه میکنیم یک کتاب برای یادگیری پایه های عکاسی بخوانید یا سایت ها را ببینید.

دسته بندی مناسب انتخاب کنید

این یکی از اولین و ساده ترین قوانین برای کسب موفقیت است. شما باید سر جای خودتان باشید تا پیدا شوید. همیشه بهترین و نزدیک ترین دسته بندی به محصول خود را انتخاب کنید و آگهی خود را در آن قسمت ارسال کنید.

رو راست باشید

اگر محصولی که قصد فروش آن را دارید مشکل یا ایرادی دارد حتما آنرا درج کنید. عدم درج و نگفتن این موضوع فقط وقت شما را تلف خواهد کرد. از طرفی طرف مقابل نیز برای برداشته شدن کلاهش با شما معامله نمیکند و در صورت بروز مشکل میتواند برای شما و اعتبارتان مشکل ایجاد کند. همچنین درج مشکلات احتمالی محصول شما میتواند به عنوان مدرکی در صورت سرباز زدن مشتری و بهانه جویی های وی برای لغو معامله مورد استفاده قرار گیرد و مانع فسخ معامله و ضرر و زیان شما شود.

مختصر و مفید توضیح دهید

اگر مشتریانی که برای افزایش اطلاعات خود درباره ی محصولات وارد سایت و.. میشوند را کنار بگذاریم، همیشه این را در نظر داشته باشید که یکی از دلایل خرید از اینترنت تنبلی است 😀 پس هوای همه را داشته باشید و قسمتی از نوشته ی خود را به درج مختصر مزایا و معایب محصول خود اختصاص دهید.شاید یکی از دلایل اختصاص چنین مکان هایی برای مخاطبان در سایت هایی مثل دیجی کالا همین نکته باشد.

درج چندین باره ی مزیت کالا در دیجی کالا
درج چندین باره ی مزیت یک کالا در محصولات دیجی کالا

از استعداد خود استفاده کنید

اگر میتوانید خوب حرف بزنید و بازار را گرم کنید حتما مخاطب را دعوت کنید تا با شما تماس بگیرد. البته این نکته نباید مانع ارائه ی توضیحات حداقلی در متن و محتوای نوشته ی شما شود و بیشتر از این امکان به عنوان یک ابزار مفید در کنار سایر وارد استفاده کنید.

مقصد درست انتخاب کنید

قرار نیست محصول شما در شهر خودتان فروخته شود.کمی تحقیق کنید و آگاهی لازم درباره ی مکانی که محصول شما فروش بیشتری درآنجا خواهد داشت بدست آورید! برای مثال فکر کنید میخواهید آب خلیج فارس را بفروشید و این جنس برای مردم با ارزش است! فروش این آب در بندرعباس بیشتر خواهد بود یا شهرهایی که دورتر از خلیج فارس هستند؟
این مورد بخصوص در پلتفرم دیوار بسیار حائز اهمیت است زیرا چارچوب و محدودیت خاصی در این مورد دارد و هرکس میتواند در یک منطقه مکانی جستجو کند اما در شیپور میتوانید آگهی های کل ایران را بگردید.

امکان چت و تماس داشته باشید

این حس را به مشتری بدهید که در دسترس هستید تا اگر سوالی دارد بتواند بپرسد و پاسخ دریافت کند.
هر دو نرم افزار امکان “چت” دارند که با استفاده از آن در فضای خود نرم افزار مشتری میتواند با شما گفتگو کند پس این امکان را برای معاملات خود داشته باشید و از طرف دیگر شماره ای که به عنوان شماره تلفن شما در شیپور و دیوار درج میشود را همیشه روشن و در حال آماده به کار و روشن نگه دارید تا مشتری از دست ندهید.

از واسطه استفاده کنید

شعار هر دو سایت شیپور و دیوار خرید و فروش بدون واسطه است. اما حقیقت این است که این فقط یک شعار است. اساسا واسطه گری یکی از پایه های تجارت است و نمیتوان تجارت را بدون این پایه تصور کرد. حتی با به وجود آمدن فضای اینترنتی و رابطه ی مستقیم خریدار و فروشنده باز هم واسطه گری وجود دارد.
بهتر است برای ایجاد حس اعتماد و اطمینان به مشتری بگویید که : معامله ی این جنس در صورت درخواست مشتری از طریق واسط نیز قابل انجام است تا خیال او و خود را راحت کنید.برای واسطه میتوانید از خدمات سایت واسط استفاده کنید ( ورود به سایت واسط ← )

وبلاگ شیپور و وبلاگ دیوار را بخوانید

مطالب موجود در وبلاگ های این دو سایت از خود سایت ها و مشکلات و…دیوار و شیپور نشات میگیرند و میتوانند راهنمای خوبی برای شما باشند. در وبلاگ های هر دو سایت میتوانید از اخبار اخیر آنها باخبر شوید و یکسری از تکنیک های فروش در آنها را یاد بگیرید. آدرس وبلاگ های این سایت ها به شرح زیر می باشد:

وبلاگ شیپور: http://blog.sheypoor.com

وبلاگ دیوار: https://divar.ir/blog


امیدواریم این مطلب از وبلاگ واسط برای کسب و کار شما مفید بوده باشد، خوشحال میشیم نظرات و تجربیات خودتون درباره ی استفاده از این دو سایت رو در نظرت اعلام کنید تا استفاده کنیم 🙂

۱۰ نظر

  • سلام، در اون نقشه که رنگ قرمز ترندهای گوگل درباره ی دیوار، و رنگ آبی ترندهای گوگل درباره ی شیپور رو نشون میده شما میتونید بفهمید مثلا دیوار توی شهر زنجان اخیرا چقدر جستجو شده، میتونید برید به ترند گوگل، اسم محصول خودتون رو بنویسید و ببینید اخیرا تو شهر مورد نظرتون رشدی داشته جستحوی این واژه؟اگه رشد داشته یعنی دنبالشن!
   هرچقد رنگ تیره تر هست نشون میده در اونجا بیشتر جستجو کردن

 • این گزینه ای که نوشتید دسته بندی مناسب انتخاب کنید، به نظرتون اگه بخوایم مثلا فروش یک چیز خاص که مشتری زیادی نداره رو بذاریم تو دسته بندی نامربوط که بازدید زیادی داره بهتر نیست؟بیشتر دیده نمیشه؟

  • سلام،هدف دیده شدن هست یا فروش؟اگه میخواید بفروشید باید جلو چشم کسی بذاریدش که دنبال خریدشه، اما اگه میخواید همه بفهمن محصول شما وجود داره میتونید جای دیگه ارسال کنید ولی معمولا تاثیر کمی روی فروش داره!
   همچنین ممکنه پلتفرم ها محدودیت یا ممنوعیت ارسال در دسته بندی های نامرتبط داشته باشن که در این صورت باید در جای خودش ارسالش کنید

 • سلام اون قسمت معرفی سایت واسط مفید بود. شیپور بهتره چون همه ایرانه ولی مخاطباش کم ترن

  • سلام،ممنون از شما!
   بله همونطور که گفتید مخاطبای دیوار بیشتر هست و به نوعی بازار شلوغ تری حساب میشه، اما از طرف دیگه شیپور بازار خوش رنگ تری داره! بنده به شخصه شیپور رو به خاطر رابط کاربری مناسب ترش بهتر میدونم، اما در آخر هر انتخابی نتیجه ی سبک و سنگین کردن مسائل توی ذهن هر شخص هست!

مطالب اخیر

بایگانی

برچسب‌ها